Rozhovor s Petrou Polnišovou


Petra Polnišová je už niekoľko rokov obľúbenou a uznávanou herečkou na slovenskej umeleckej scéne. Po štúdiu bábkoherectva na VŠMU v Bratislave opustila Slovensko a dva roky pôsobila ako herečka v Miláne. Diváci si ju obľúbili najmä vďaka účinkovaniu v humoristickej relácii Slovenskej televízie S. O. S., kde stvárnila spolu so svojimi kolegami nezabudnuteľné a medzi divákmi mimoriadne populárne postavy. O priazni publika svedčí aj ocenenie v súťaži Osobnosť televíznej obrazovky, kde si v roku 2008 prebrala hneď dve sošky za kategóriu Humorista roka a ocenenie Absolútny OTO za najvyšší počet diváckych hlasov.

Peťa v súčasnosti pôsobí v divadle GUnaGU a okrem toho hosťuje aj v divadle L+S, kde si zahrala aj s Milanom Lasicom a Bolkom Polívkom. Ostatných niekoľko mesiacov sme ju vídavali na obrazovkách TV Markíza v šou Let ´s Dance 3, kde sa šikovná herečka predviedla aj ako nemenej schopná tanečnica. Od prvenstva kráľovnej parketu ju delila len jedna priečka.

Od januára tohto roku je Peťa aj najnovšou tvárou charitatívneho projektu AVON proti rakovine prsníka, kde sa spolu s ďalšími známymi kolegami angažuje v boji proti tejto zákernej chorobe.

Vo voľnom čase veľmi rada spí, keďže popri toľkých aktivitách jej neostáva veľa času na oddych. Napriek tomu je známa ako energická a vždy pozitívne naladená osobnosť.

Čo Vám dodáva energiu, že ste stále tak žiarivo vysmiata?

Fúha, to ja neviem, mama ma tak naučila, chichi.

Kedy ste sa rozhodli stať herečkou a kto Vás k tejto profesii viedol?

Nikto, len všetci okolo mňa tvrdili, keď som bola malá, že som herečka. Lenže to je len taký vyraz v našej rodine, nebolo to myslené vážne. Ani som to tak nebrala a pôvodne som chcela ísť študovať niečo iné. Akosi sa pritrafilo, že som si dala prihlášku na bábkoherctvo a prešla som talentovky. Samozrejme nebolo toho „z čista jasna“, chodila som do dramatického súboru LANO a teta Saša Skořepová bola hlavný činiteľ môjho smerovania.

Čo Vás viedlo k tomu, že ste sa po ukončení vysokoškolského štúdia vybrali do Anglicka?

Nie po ale pred. Chcela som sa naučiť po anglicky rýchlo a v tej dobe to bola jedna z nových možností, o ktorej sme ani nesnívali. Otvorili sa hranice, chcela som si niečo nové vyskúšať a tak som tam pracovala a platila si školu.

Ako spomínate na svoje pôsobenie v Miláne? Chceli by ste sa tam ešte vrátiť?

Vraciam sa tam pomerne často, za kamarátmi. Ale je pravda, že by nebolo zlé „vybehnúť“ aj na pár mesiacov. Natrvalo asi nie, hoci Taliansko milujem a taliančinu tiež.

Ktorá z hereckých postáv, ktoré stvárňujete, je Vám najsympatickejšia?

Neviem, oni majú každá svoje čaro a nechcem nijakej krivdiť, chichi.

Ktorá osoba Vám vždy zdvihne náladu?

Asi mama. Lebo ona je taký chrobáčik veselý a ja som v tomto smere dosť rozmaznaná. Som doslova obklopená ľuďmi, ktorí mi vedia zdvihnúť náladu.

Kam a s kým sa chystáte na letnú dovolenku?

Keď riešim tento rozhovor, tak už som na letnej dovolenke a je tu okolo mňa plno ľudí. Ešte aj dva somáre, dve kozy a kone. Hlavne so somármi som sa skamarátila, chichi.

Ako a kde zvyknete relaxovať?

V horizontálnej polohe a dobieham knihy, ktoré cez rok nestíham prečítať. Vtedy nasadím turbo rýchlosť a čítam stále a všade.

Aký film alebo kniha Vás v poslednej dobe zaujali?

Palestínsky film Amerika.

Máte nejaký nesplnený sen?

Mne sa také základné sny plnia. Mám samozrejme aj iné sny, ale nevyžadujem od nich aby sa premenili na realitu, patria výsostne do môjho imaginárneho sveta a tam je im dobre.

Máte alebo by ste si chceli zadovážiť nejakého domáceho miláčika?

Mám, ale je u mojej mamy. Milujem psy a živé tvory a naša Vuka je čistý nosič radosti. Tá mi vie zmeniť náladu z pohrebnej na absolútnu eufóriu.

Uprednostňujete skôr vystupovanie v televízii alebo v divadle?

Divadlo je pre mňa bližšie prostredie, tam sa cítim doma. Ale aj televízia a film majú svoje čaro, takže odpoveď znie: vždy sa cítim dobre v danej situácii, resp. na danom mieste. Možno to divadlo je milimeter pred ostatnými.

Stíhate sa venovať nejakým záľubám? Akým? Budete sa naďalej venovať tancu?

Jasné momentálne sa venujem tancu. Volá sa to funky jazz dance a nesmierne ma to baví.

Nie ste smutná z toho, že nie ste kráľovnou tanečného parketu v Let’s Dance 3?

Keby som mala byt smutná z každej veci; ktorá nevyjde tak sa môžem rovno zastreliť. Podľa mňa druhé miesto je úplne „fasa“. Ďurovi som to dopriala a absolútne som nemala z toho ťažkú hlavu. To že sa na mňa niečo tanečné „nalepilo“ je mi oveľa vzácnejšie.

Akým aktivitám sa teraz venujete? V akom predstavení vás môžme vidieť?

V IN DA HOUSE v divadle GUnaGU, Najšťastnejší z troch, Mínus dvaja a v Partičke v Štúdiu S.

Ako sa staráte o svoje zdravie?

Najlepšie ako viem. Snažím sa pravidelne chodiť k lekárovi a nevykašľať sa na svoje zdravie úplne.

Robíte si pravidelnú prehliadku prsníkov?

Samozrejme.

Mali ste niekedy problémy s touto chorobou?

Chválabohu nie osobne. Poznám ľudí, čo mali a nie je to žiadna zábava.

Ako ste sa dostali k projektu AVON proti rakovine prsníka? Niekto Vás oslovil alebo vy sama ste chceli prispieť k dobrej veci?

Vzájomne. Spolupracovala som s AVONom na rôznych akciách a raz som len tak zo žartu povedala Michalovi Borecovi, že kedy ma už zoberiete medzi seba a on povedal, že aj hneď. A bolo.

Ako sa vám páčilo na AVON Pochode?

Úžasne. Bola som naozaj dojatá, že prišlo toľko ľudí z kútov celého Slovenska. Veď to znamená, že ľahostajnosť je nám cudzia, čo považujem za dobrý signál. Teším sa na ďalšie AVON pochody, kde bude pochodovať viac a viac ľudí.