Rozhovor s Henrietou Mičkovicovou

Henrieta Mičkovicová nie je na umeleckej scéne žiadnou začiatočníčkou. Vyštudovala herectvo na VŠMU a tomuto povolaniu sa venuje už takmer dve dekády. Počas svojej umeleckej kariéry sa etablovala ako filmová, divadelná, dabingová aj seriálová herečka. Účinkovala v americkom filme Povstanie, či v českom filme Kamarát do deště II a komédii … kone na betóne. Svoj hlas prepožičala Caliste Flockhart v populárnom seriáli Ally McBealová. V súčasnosti je populárna najmä vďaka účinkovaniu v pôvodnom slovenskom televíznom seriáli TV JOJ Panelák, kde stvárňuje postavu Zuzany Bajzovej. Jej životným partnerom je Alexander Bárta, ktorý je momentálne aj jej hereckým kolegom v tomto seriáli. S ním vychováva spoločnú dcérku Esther a syna Dávida.

 

 

Ako ste sa dostali k hereckému povolaniu? Chceli ste byť herečkou už od malička?

Neviem presne povedať kedy som sa rozhodla pre herecké povolanie, na základnej škole som chodila na dramatický krúžok, ale vlastne ani na Vysokej škole múzických umení som si nebola istá, že chcem byť herečkou.

Začala divadelná sezóna. Máte popri účinkovaniu v seriáli čas aj na divadelné herectvo a dabing?

V divadle hrám stále, ale momentálne neskúšam nové hry. Minulú sezónu som skúšala 3 predstavenia. Dabingu sa venujem už len minimálne.

Ako sa Vám spolupracuje s Vašim partnerom Alexandrom Bártom počas nakrúcania seriálu Panelák? Stáva sa Vám, že prenášate prácu aj do súkromia?

Skoro vôbec sa nestretávame práci. Na pľaci sme sa za celý čas stretli asi len 3 krát, ale poriadne sme si to užili. Snažíme sa prácu neprenášať domov, veľmi sa tomu vyhýbame.

Nakoľko sa stotožňujete s postavou trojnásobnej „matky na plný úväzok“, Zuzany Bajzovej? Cítite sa dobre „v koži“ tejto postavy?

Počas nakrúcania sa s postavou vždy musím stotožniť a nerobí problém ani hrať matku 3 detí. Na pľaci sa cítim podľa toho ako sa ráno zobudím.

V čom je pre Vás zaujímavá práca pred objektívmi kamier, na divadelných doskách a dabingovom štúdiu? Kde sa cítite najlepšie?

Medzi hraním pred kamerami a hraním na divadelných doskách je samozrejme rozdiel, človek všade používa iné herecké prostriedky a je to stále iné. Preto ma táto práca veľmi baví, nikdy to nie je rovnaké. Kde sa najlepšie cítim? Závisí s akými ľuďmi spolupracujem a o aký projekt ide.

Aké sú Vaše ďalšie pracovné plány?

Čo mi život prinesie? Momentálne točím film pre Českú televíziu.

Máte obľúbených hercov či herecké vzory? Ktorých a prečo?

Páči sa mi strašne veľa hercov a to v každej zemepisnej šírke. Nemusím ich ani poznať, ak sa mi páči ich hranie. Milujem svet filmu, lebo každý je iný a pokiaľ herec zaujme tak si ho zapamätám.

Aké sny, či už pracovné, alebo súkromné by ste si rada splnili?

To neprezradím?

Je o Vás známe, že veľa času a energie venujete práci. Ako oddychujete a trávite voľný čas?

Ak je to možné tak vždy ideme mimo Bratislavy, čo sa stáva málokedy? More a hory sú mojím miestom kde dokážem relaxovať a samozrejme musí tam byť so mnou moja rodina.

Čo pre Vás znamená rodina?

Najviac na svete.

Ako ste reagovali, keď Vám povedali, že ako 38-ročná čakáte dieťa?

Bola som veľmi šťastná a aj som si zaslzila.

Aký je Alexander otec?

Najlepší, veľmi starostlivý.

Ako si rozumejú Váš syn s dcérou, medzi ktorými je 16-ročný vekový rozdiel?

Rozumejú si veľmi dobre, až som sama prekvapená. Dávid neustále Esther chráni a rozmaznáva.

Čo Vás dokáže najviac potešiť a naopak, rozhnevať?

Potešiť ma vie veľa vecí aj úplné drobnosti, najväčšiu radosť mám keď sú moje deti spokojné. Naopak rozhnevať ma vie ľudská hlúposť a bezmocnosť.

Aké hodnoty si v živote najviac ctíte?

Mám pocit, že tie hodnoty, ktoré ja uznávam sú už pre mnohých smiešne napríklad také „Slovo chlapa“, ktoré v našej spoločnosti už dávno neplatí.

Spájajú Vás s Alexandrom aj spoločné koníčky? Aké?

Spájajú, milujeme všetko čo je spojené s vodou.

Odkiaľ pochádza Vaše priezvisko? Máte v rodokmeni nejakých predkov z Južnej Európy alebo z Poľska?

Zrejme áno, v každom prípade som žiadneho menovca na Slovensku ešte nenašla.

Ako sa staráte o svoju vizáž a perfektnú postavu? Máte popri pracovných povinnostiach čas aj na dodržiavanie zásad zdravého životného štýlu?

Zdravý životný štýl dodržiavam iba keď mi to vyhovuje? Inak veľmi veľa míňam na krémy a často behám po schodoch.

V projekte AVON proti rakovine prsníka sa angažujete od roku 2002. Čo Vás k tomu viedlo a ako Vás ovplyvnilo to, že ste sa stali jeho tvárou?

S ponukou byť tvárou projektu Avon proti rakovine prsníka ma oslovil Michal Borec. Myslím, že treba robiť takéto aktivity, človek robí dobre aj sám sebe. Každý by mal robiť niečo pre svoje okolie, lebo sám so sebou si nikto nevystačí.