Rozhovor s Beátou Dubasovou

Beáta Dubasová pochádza zo Stropkova, kde sa narodila 14.mája 1963. K hudbe mala už od malička veľmi blízky vzťah a už na základných školách vystupovala rôznych súťažiach. Sólové spevácke začiatky sa Beátke začali na strednej škole odevnej, ktorú začala študovať v Prešove. Práve v tomto meste sa prvý krát stretla a začala spolupracovať s Petrom Nagyom. V roku 1982 sa presťahovala do Bratislavy, kde začala spolupracovať s mnohými významnými hudobníkmi akými sú Vašo Patejdl, Juraj Burian, Andrej Šeban, Laco Lučenič alebo Rado „Vrabec“ Orth. Od roku 1985 sa začala naplno venovať profesionálne spevu a zaradila sa medzi popredné slovenské speváčky, ktoré nás reprezentovali aj v zahraničí. Počas svojej kariéry Beáta vyhrala množstvo speváckych súťaží, ankiet a hitparád. Medzi jej najpopulárnejšie pesničky patria: Účesy, Sme také, aké sme, Muzikantské byty, Dievča z reklamy, Vráť mi tie hviezdy a Ten príbeh je náhle preč. V roku 2001 sa Beáta Dubasová stala jednou z prvých tvári projektu Avon proti rakovine prsníka.

Ako ste trávili leto? Kde a s kým ste strávili letnú dovolenku?

Oddychovala som v kruhu mojich blízkych v kombinácii so slniečkom, vodou, grilovačkami… Tak to je každý rok a tak mi to aj najviac páči.

Pri akých činnostiach najradšej oddychujete?

Rada čítam, v lete asi najviac, niečo dobré vymýšľam v kuchyni, hrám si na gitare, počúvam hudbu, relaxujem…

Ako si spomínate na svoje začiatky v Bratislave, po tom, ako ste opustili rodný Stropkov?

Ako na veľmi ťažké obdobie. Bola som sama vo veľkom cudzom meste, cez deň som pracovala v odevnom závode a po večeroch spievala s kapelou do tanca. Neskôr pribudli aj koncerty s mojou vlastnou kapelou Kamene. Nebolo to vôbec ľahké, ale dnes viem, že to bolo pre mňa veľmi dôležité obdobie, ktoré ma formovalo.

Za dve desaťročia speváckej kariéry ste sa stali stálicou slovenskej hudobnej scény. Na ktoré z úspechov ste najviac hrdá?

Najviac som hrdá na pesničky, ktoré zostali v ľuďoch, pripomínajú si ich a pospevujú si ich dodnes a ja ich im rada spievam. To je najlepšou vizitkou každého speváka, ktorý spieva pôvodné pesničky skomponované pre neho a nie prevzatý repertoár.

Ktorá z vašich piesní je vaša „srdcovka“?

To je ťažké povedať. Inklinujem rovnako k rýchlym aj pomalým pesničkám a každá z nich má svoj príbeh a k niečomu sa viažu. Často je to aj záležitosť momentálnej nálady.

Mávali ste a mávate pred vystúpeniami trému?

Iste. Tréma je normálna vec. Niekedy väčšia, inokedy nie. Často vybudí k väčšiemu výkonu. Poznám však aj ľudí, ktorí ju nevedia prekonať a nedokážu verejne vystupovať, aj keď v súkromí spievajú veľmi dobre.

Pripravujete alebo plánujete vydať nový album, prípadne potešiť fanúšikov koncertným turné?

Práve som nahrala nový vianočný duet s Robom Opatovským. Teším sa, lebo pesnička je krásna, aj poetická a dúfam, že ňou potešíme poslucháčov. Čo sa týka mojich vystúpení, spievam rada všade, kam ma pozvú.

Venovali ste sa odevnej tvorbe. Aký je Váš vzťah k móde?

Módu mám rada, ale už ju neriešim tak vážne, ako kedysi. Myslím, že som športovo-elegantný typ a v civile si vyberám nositeľné, ale aj praktické oblečenie na cesty. Na pódiu to býva viac elegantné či extravagantné…

Čo sa Vám páči na súčasnej móde a čo Vás príliš neoslovilo?

V súčasnosti sa nosí a kombinuje takmer všetko zo všetkým. Je si z čoho vybrať, len treba nájsť to pravé a nepreháňať to. Ale móda je predovšetkým o Vašom pocite, ktorý by mal byť na prvom mieste.

Čo Vám vždy dokáže urobiť radosť?

To je rôzne, ale napríklad dobrá pesnička, ktorú som dávno nepočula, vydarené jedlo, dobrý koncert, knižka…

Narodili ste sa v znamení býka. Stotožňujete sa s vlastnosťami, ktoré sú býkom prisudzované, ako sú napr. vytrvalosť, uzavretosť alebo rozhodnosť?

Všetky tieto vlastnosti sú mi celkom vlastné, takže asi áno.

Na aké miesto sa najradšej vraciate a prečo?

Domov do Stropkova, kde mám svoju mamu, brata, rodinu, priateľov, známych aj svojich fanúšikov.

Akú hudbu počúvate? Kto je váš obľúbený interpret, skupina?

Najradšej počúvam Annie Lennox, Simply Red, Diane Kral, ale je toho veľa…

Ako Váš syn Adam zvládol začiatok nového školského roka? Ste ešte „starostlivou mamičkou“ alebo sa už spoliehate na jeho samostatnosť?

Syn má 13 rokov, už začína puberta a vôbec si neželá, aby som o ňom hovorila. Tak to rešpektujem.

Vyzeráte stále veľmi mlado a sviežo. Ako sa staráte o svoje zdravie?

Ďakujem za lichôtku, ale nerobím pre to nič zvláštne. Nefajčím, snažím sa jesť zdravo, ale neprejedať sa, piť veľa tekutín, trocha sa hýbať a dostatočne spať. Každoročne chodím na preventívne prehliadky počnúc zubárom, gynekológom…

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste sa stali tvárou boja proti rakovine prsníka?

V roku 2001, v čase keď ma oslovili, až tri moje priateľky riešili tento zdravotný problém, ktorý pre ne dopadol našťastie dobre. Som rada, že dnes je kampaň v povedomí ľudí, vedia o nej a mnohé ženy chodia na preventívne prehliadky. Teší ma, že je to aj vďaka nám všetkým, ktorí sme v tejto kampani.