Rady do života

MUDr. Vladimír BellaPre to, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny prsníka, môžete sama urobiť omnoho viac, ako si myslíte!

Radí MUDr. Vladimír Bella, primár Prsníkového oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, dlhoročný odborný garant projektu AVON proti rakovine prsníka:

1. Obmedzte cigarety a alkohol na minimum

Fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu prispievajú k riziku ochorenia.

2. Zmeňte životosprávu

Pohyb a zdravá výživa vám pomôžu ustrážiť si ideálnu váhu. Nadváha je totiž ďalšou hrozbou pre rakovinu, najmä pre ženy po menopauze.

3. Zaujímajte sa o rodinnú anamnézu

Ak sa u vašej mamy, babky, sestry, dcéry či otca vyskytla rakovina prsníka, riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje i u vás.

4. Hľadajte dobrého lekára

Váš lekár – gynekológ, je pre vaše zdravie kľúčovým človekom. Ak máte pocit, že vašim problémom nevenuje dostatočnú pozornosť, skúste ich konzultovať aj s iným odborníkom.

5. Spoznajte svoje prsia

Samovyšetrovanie prsníkov v mesačných intervaloch by pre vás malo byť samozrejmosťou. Keď si osvojíte správny postup, dokážete pri pravidelnom samovyšetrení odhaliť nádory už od 20 milimetrov.

6. Chodievajte pravidelne na preventívne prehliadky

Pol hodina u lekára vám môže zachrániť život! Na preventívne gynekologické prehliadky, v rámci ktorých vám lekár vyšetrí aj prsníky, by ste mali chodiť od osemnástky každé dva roky. Od 30. roku života každý rok. Ak máte viac ako 40 rokov, máte nárok na mamografické vyšetrenie prsníkov raz za dva roky.

7. Príďte včas

Ak máte akýkoľvek problém, alebo ste na svojich prsiach spozorovali nejakú zmenu, nepodceňujte ju a vyhľadajte svojho lekára. Rakovina sama od seba nezmizne. Včasná diagnóza je prvým predpokladom úspešnej liečby.

8. Nikdy sa nevzdávajte!

Ak vám diagnostikovali rakovinu prsníka, nevzdávajte sa. Rakovina prsníka patrí k nádorovým ochoreniam s dobrou prognózou liečby. Podstatné je liečiť sa podľa pokynov ošetrujúceho lekára a dodržiavať predpísaný liečebný postup. Ten je väčšinou kombináciou chirurgickej liečby, rádioterapie, chemoterapie a hormonálnej liečby.