Lekárske vyšetrenie

Okrem samovyšetrenia prsníkov by vám mal prsia vyšetriť aj gynekológ pri každoročných preventívnych gynekologických prehliadkach. Skúsený gynekológ môže pohmatom objaviť aj malé nádory v prsníku. Každý novo objavený nádor sa ďalej vyšetruje. Spoľahlivosť nálezu sa potom zisťuje zobrazovacími diagnostickými metódami (ultrasonografia a natívna mamografia) a potvrdzuje sa histologickým nálezom po odbere tkaniva z prsníka.

U žien do 40 rokov je vhodné ultrazvukové (sonografické) vyšetrenie. Sonograf vytvára vnútorný obraz pŕs využitím zvukových vĺn. Pre mladé ženy je vhodnejší ako mamograf, pretože prsník v mladom veku je veľmi žľaznatý a možné zmeny sú sonografom lepšie viditeľné.

Každá žena nad 40 rokov má raz za dva roky nárok na preventívne mamografické vyšetrenie. Mamograf umožňuje vidieť tkanivá tenšie ako jeden milimeter. Mamografia je röntgenologické vyšetrenie, zobrazujúce štruktúry prsníka. Najvhodnejší čas na jeho absolvovanie je tesne po menštruácii, kedy sú prsia menej citlivé.

V prípade pravidelných preventívnych prehliadok prsníkov u lekára nie je veková hranica ich začatia presne určená, no pohybuje sa od osemnásteho do dvadsiateho roku života ženy. Prehliadky u gynekológa by nemali podceňovať ani staršie ženy po menopauze.