AVON zakúpil prvý elektroimpedančný mamograf na Slovensku

Karcinóm prsníka je najčastejšou príčinou úmrtia slovenských žien na zhubné ochorenia a každoročne pribúda ďalších 2 000 pacientov. Včasným vyšetrením a odhalením rakoviny možno zvýšiť šancu na vyliečenie až o 90%. V súčasnosti však žiadny diagnostický postup nie je stopercentný. Často sa preto pri vyšetreniach kombinujú viaceré metódy. Jednou z najmodernejších a do budúcnosti najsľubnejších je vyšetrenie elektroimpedanciou, ktorá funguje na revolučnom princípe snímania elektrickej vodivosti v tkanivách mliečnej žľazy prsníka.

Vďaka nej je možné sledovať zmeny buniek a včas odhaliť prípadné rakovinotvorné procesy, či sledovať ich postup. Výhodou takéhoto doplňujúceho vyšetrenia je aj zníženie počtu biopsií, ktoré sa pri mamografickom vyšetrení často používajú na potvrdenie diagnózy.

Prvý prístroj na vyšetrenie elektroimpedanciou na Slovensku zakúpila spoločnosť Avon v rámci projektu AVON proti rakovine prsníka pre Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave. Garantom prístroja je MUDr. Vladimír Bella, ktorý ho obsluhuje a podieľal sa aj na jeho testovaní. Vyšetrenie týmto prístrojom absolvovalo už takmer tisíc slovenských žien. Využívanie prístroja umožňuje kombinovať najmodernejšie metódy a zvýši tak šance na včasnú a správnu diagnózu. Ďalším benefitom prístroja je, že je pre ľudský organizmus neškodný, zaručuje bezbolestné vyšetrenie a eliminuje využívanie biopsie, ktoré je pre pacientky nepríjemné. Vyšetrenie eletroimpedanciou je doplnkové vyšetrenie, základnou metódou na diagnostiku karcinómu prsníka naďalej ostáva natívna mamografia.

Comments are closed.